Як стати бізнес-аналітиком в IT: шлях через безкоштовну школу та оплачувану практику в DataArt

30 листопада 2021
Маша Квасова, бізнес-аналітик
Як стати бізнес-аналітиком в IT: шлях через безкоштовну школу та оплачувану практику в DataArt
Я бізнес-аналітик із кваліфікацією Strong Junior. Професію здобула завдяки школі бізнес-аналізу та практикантській програмі DataArt. Школа мені настільки сподобалась, що коли я її закінчила, запропонувала свою допомогу в організації навчання. Я допомагала проводити Q&A-сесії, вела чат, відповідала на запитання студентів та просто виступала живим прикладом того, що навчання дає класні можливості.

Якщо ви дивитесь у бік бізнес-аналізу та шукаєте, де отримати потрібні знання, ця стаття допоможе вам визначитись.

Як я дізналася про школу бізнес-аналізу та вступила

На початку 2021 року, коли я навчалась на останньому курсі факультету комп'ютерних наук ВДУ, почала замислюватись, що робитиму після навчання. Мені хотілося працювати в IT, я знала про бази даних і принципи влаштування комп'ютерних мереж, володіла основами програмування, але воно мене не приваблювало.

Тоді я запитала себе, що в мене виходить найкраще? Найкраще виходило будувати моделі процесів, проектувати інформаційні системи, спілкуватися з різними людьми та проводити презентації.

Пізніше я побачила оголошення про набір у DataArt Business Analysis School. Мені стало цікаво, за кілька днів я розібралася, з чого складається професія бізнес-аналітика, та зрозуміла: це те, що мені потрібно. Я подала заявку: заповнила анкету, зняла відео про себе, розв’язала логічні задачі та описала навчальні проекти, якими займалася в університеті.

За кілька тижнів я радісно повідомила мамі телефоном: “Пройшла!”. Звідтоді я закінчила школу і практикантську програму, взяла участь у проекті для замовника з ритейлу та почала працювати в тандемі з аналітиком-синьором над цікавим тревел-проектом. Все це менше ніж за рік.

Як з'явилась DataArt Business Analysis School

Команди DataArt ведуть безліч проектів і зі створення інформаційних систем, і з їхньої заміни та модифікації. У всіх випадках потрібні бізнес-аналітики, головне завдання яких — визначити, що саме потрібно замовнику, який IT-продукт розв’яже його проблему та буде корисним для користувачів.

У світі, де професії бізнес-аналітика не існувало, обов'язки, пов'язані з бізнес-аналізом, виконували проектні менеджери, розробники, тестувальники та інші люди. Часто все робилося без потрібних навичок і нерегулярно, тому інженери мали багато беззмістовної роботи, а замовники рідко отримували потрібне рішення з першої спроби. Усі сторони втрачали час та гроші.

Нині бізнес-аналітики користуються величезним попитом. Навіть на початківців рекрутери полюють не менше, ніж на розробників. Тому, щоб задовольнити потребу в бізнес-аналітиках, DataArt у 2019 році відкрив власну школу.

У 2021-му в спільноті бізнес-аналітиків DataArt вже майже 300 людей, 44 з них —випускники нашої школи з кваліфікацією Junior та Middle.

Як проходить навчання

Я навчалася з січня по квітень 2021-го. За 2,5 місяці наша група навчилася розуміти роль бізнес-аналітика у проекті та визначати потреби замовника, ми будували схеми бізнес-процесів та робили прототипи майбутнього додатку. Ще ми дізналися:

  • методології розробки Waterfall і Agile та місце бізнес-аналітика в них;
  • Stakeholders Analysis;
  • техніки виявлення вимог — аналіз документів, інтерв'ю, спостереження тощо;
  • як створювати вимоги до продукту — Use Case і User Story;
  • як працювати із змінами у вимогах — Change Management, Impact Analysis;
  • та багато іншого.

Курс складався з теорії, домашніх завдань і Q&A. Теоретична частина — 15 занять від 30 до 90 хвилин. Усі уроки доступні на платформі навчання DataArt Learn, подивитися їх можна в будь-який час.

Домашніх завдань було 7. Наприклад, потрібно було написати власні історії для доставки піци та намалювати Use Case діаграму для сайту. Я витрачала на завдання в середньому 4 години, найдовше створювала прототип застосунку — 6 годин. На Q&A-сесіях раз на два тижні розбирали з наставниками типові помилки та ставили будь-які запитання.

BA article image

Так виглядає платформа DataArt Learn

На наступному потоці після мого ми виклали Q&A у записі. Це підвищило якість виконання домашніх завдань та скоротило кількість запитань на живих Q&A-сесіях. Разом із цим ми додали новий урок з оцінки якості вимог, докладний розбір однієї з тем та провели онлайн-воркшоп з пріоритизації вимог.

Завдяки зворотному зв'язку ми дізналися, що темп занять був комфортним не для всіх. Хтось ледве встигав надсилати домашні завдання — за хвилини до дедлайну і не тієї якості, на яку від себе чекав. Так ми прийшли до революційного рішення — прибрати дедлайни, які були в колишньому форматі школи. Тепер студенти займаються у своєму темпі, а не за заданим графіком.

Знаю, що це серйозна перевірка мотивації на міцність. Раніше, якщо студент двічі не здавав домашнє завдання, він залишав школу, а коли дедлайнів немає, ти сам вирішуєш, ідеш уперед чи вибуваєш із гри. Для бізнес-аналітика взагалі важливо вміти працювати на довгій дистанції та планувати.

До того ж ми вирішили зробити школу доступною не лише раз на 2–3 місяці, коли збереться група, а тоді, коли з'явиться бажання вчитися. Потрібно заповнити анкету, і протягом тижня кандидату повідомлять результати добору до школи. Якщо рішення позитивне, можна відразу розпочати навчання.

Які якості потрібні для вступу до школи

Для вступників немає обмежень ані за віком, ані за освітою, ані за місцем проживання. Нашим студентам від 18 до 46 років, вони з Херсона, Харкова, Києва, Воронежа, Москви та інших міст. Хтось із них ще навчається в університеті, у когось за плечима досвід керування власним бізнесом, робота в банку тощо.

Ми чекаємо на всіх, хто є вмотивованим, не потребує зовнішніх стимулів та розуміє, що таке робота бізнес-аналітика. Єдина принципова умова — англійська не нижче ніж Intermediate. У школі вже зараз всі домашні завдання англійською, а з 2022 року і теорія стане цілком англомовною.

BA article image

Задача з анкети

Що є у школі, крім навчання

У школі працює координатор — друг усіх студентів мінімум на час навчання. Доки мене не захопив новий клієнтський проект, таким другом була я. Координатор знає про всі складнощі, які можуть виникнути у процесі, та добре розуміє переживання студентів.

Майже в усіх у головах крутяться запитання: «Чи досить я хороший?», «Чи вистачить моєї англійської?», «З якого боку підійти до цього матеріалу?», «Що варто почитати додатково?». Координатор допоможе знайти відповіді та підбере слова підтримки для кожного.

Зі студентами з Воронежу ми кілька разів збиралися разом, щоб поспілкуватися. Це були дуже теплі зустрічі, і я жалкую, що не пропонувала хлопцям з моєї групи просто погуляти та побалакати.

BA article image

Хто проходить на практику та що там чекає

Той, хто здасть усі домашні роботи на курсі, може претендувати на місце у практикантській програмі DataArt. Рішення ухвалюють експерти, які оцінюють якість робіт та проводять фінальну співбесіду. У моїй групі було 30 студентів, на практику пройшли 14 — майже половина.

Позиція практиканта в компанії є оплачуваною, практика триває три місяці. Протягом цього часу ви вивчаєте матеріал, здаєте по ньому рев’ю та працюєте в першому проекті. Тут ви будете під наглядом ментора, який відповідає на запитання та спрямовує вашу роботу.

BA article image

Дуже рекомендую подивитися запис IT Talk (російською) про школу бізнес-аналізу DataArt і практикантську програму. Там наші випускники діляться історіями про те, як вони вирішили стати бізнес-аналітиками і що з цього вийшло

Після практики з ймовірністю 99% ви переходите на позицію Junior-фахівця. І тут починається найцікавіше — можна самому обирати проекти і вирішувати, у чому вдосконалюватись. Можна, наприклад, зростати в межах одного домену і стати суперпрофесіоналом у сфері Travel. А можна переходити з одного домену в інший, отримуючи досвід у різних сферах, і стати фулстек-розробником.

Я переконана, що наша школа є найкращим місцем, щоб почати шлях бізнес-аналітика в IT. Але прошу: не вірте мені на слово, заповнюйте анкету та перевірте все самі.

  • Україна, Remote.UA; Україна, Дніпро; Україна, Київ; Україна, Львів; Україна, Одеса; Україна, Харків; Україна, Херсон
    1 березня