Три випадки, коли до резюме варто докласти супровідний лист

19 вересня 2019
Три випадки, коли до резюме варто докласти супровідний лист
Ми знаємо, що IT-фахівці не в захваті від ідеї листів рекрутерам або менеджерам проектів, зацікавленим в їхніх знаннях і досвіді.

Правда і те, що потрібні такі листи далеко не завжди. Ми попросили HR-менеджера DataArt та експерта проекту CV Duck Дмитра Радченка розповісти, коли й навіщо IT-фахівцю все ж варто доповнити резюме супровідним листом.

ЩО ТАКЕ СУПРОВІДНИЙ ЛИСТ

Супровідний лист це ваші коментарі до резюме, вони доповнюють опис професійного досвіду та пояснюють мотивацію. По суті, це ваша перша розмова з компанією. У ній ви можете висловити свої думки та побажання до вакансії трохи докладніше, ніж у формалізованому CV.

Трапляється, що замість супровідного листа кандидати пишуть просто: “Прошу розглянути мене на цю позицію”, — але сенсу в такому листі немає. Щоб лист працював на вашу користь, він повинен нести змістовне навантаження, яке допоможе виділити вас як кандидата. Простому проханню про розгляд з таким завданням не впоратися.

КОЛИ ПОТРІБНИЙ СУПРОВІДНИЙ ЛИСТ

Дійсно, навіщо напружуватись і писати лист тим, кого рекрутери самі шукають і наполегливо запрошують на співбесіду? Але ситуації, коли лист все ж потрібний, існують. Давайте розглянемо три типові випадки.

Ситуація перша: ви починаєте професійний шлях у IT

Супровідний лист стане у пригоді молодим фахівцям — тим, хто поки не має великого практичного досвіду в конкретній технології або тільки планує почати кар'єру. В цьому випадку можна описати, чому вам загалом цікава індустрія — наприклад, приваблюють її швидке зростання та можливості застосування технічних знань і навичок. Напишіть, які перспективи ви бачите для себе в IT, і чим можете бути корисним компанії.

Крім цього, в листі варто перерахувати пройдені курси, заняття в університеті та прочитані книги, тематично пов'язані з вимогами вакансії, на яку ви претендуєте.

Щоб повністю не дублювати інформацію з резюме, постарайтеся сфокусуватися саме на знаннях, відповідних позиції, згадайте конкретні фреймворки, pet-проекти зі схожим стеком. Це покаже, що ви розумієте вимоги вакансії, та підкреслить вашу відповідність їм.

Нарешті, є сенс розповісти про ті soft skills і особисті якості, які допоможуть вам досягти успіху на цій позиції: наприклад, ви вмієте знаходити компроміси, добре працюєте в команді та швидко вчитеся. При відборі на початкові позиції такі відомості в листі допоможуть компенсувати відсутність багатого досвіду та стануть вашою конкурентною перевагою.

Ситуація друга: ви хочете потрапити у конкретну компанію

Вас цікавить конкретна компанія з хорошою репутацією та високим порогом входу. У цьому випадку навіть істотного професійного досвіду іноді недостатньо. Коли претендентів багато, потрібно придумати, як виділитися.

Вкажіть у листі, що вас приваблює, чому хочете працювати саме у цій компанії. Напишіть, бажано з прикладами, що знаєте про проекти, місії, корпоративну культуру, та поясніть, чому ви будете корисним компанії. Зробіть упор на свої особисті якості та їх сумісність із культурою компанії — але, звісно, згадайте і свої найсильніші професійні навички.

Наприклад, ви знаєте, що в компанії дуже розвинена культура контролю якості, й однією з корпоративних цінностей є прагнення максимально виконувати зобов'язання. При цьому ви самі — перфекціоніст, завжди прагнете досконалості у справах. Очевидно, що ваші цінності збігаються з цінностями компанії, і про це варто обов'язково написати в супровідному листі.

Інформацію про цінності та корпоративну культуру найпростіше знайти на офіційному сайті компанії, а також на сторінках у соціальних мережах і у відгуках колишніх і нинішніх співробітників.

Роботодавцю буде приємно дізнатися, що вам важливо те ж саме, що і йому, і ви зробили вибір на користь компанії, незважаючи на велику конкуренцію на ринку праці.

Ситуація третя: вам подобається конкретна вакансія

Така ситуація виникає, якщо ви встигли попрацювати з різними стеками технологій або на різних позиціях — наприклад, були розробником, тімлідом, менеджером проектів. Різнопланової інформації в вашому резюме надто багато, і вам постійно пропонують нецікаві вакансії. В цьому випадку супровідний лист стане у пригоді, щоб чіткіше описати ваші інтереси, коли ви відгукується на пропозицію.

Наприклад, ви керівник проекту, але втомилися керувати командами та виконувати нетехнічні функції, відчуваєте, що втрачаєте навички, і тому відправляєте резюме на позицію Senior Developer. Поясніть свої мотиви у листі та розкажіть, який ваш досвід пов'язаний саме з цікавою вам вакансією. Цим ви звузите фокус пошуку у вашому резюме, підкреслите, що з усієї великої інформації є релевантним, і переконаєтеся, що важливі відомості не пропустять.

На закінчення скажу, що супровідний лист справді не вважається обов'язковим для IT-індустрії, та при існуючій ситуації на ринку хороший фахівець знайде роботу і без нього. Однак в перерахованих вище випадках лист послужить відмінним доповненням до резюме — виділить вас серед інших кандидатів, сфокусує увагу роботодавця на принципово важливих моментах і підкреслить, що ви як ніхто інший підходите на позицію.