Позакласне читання: екологічна відповідальність для початківців

25 грудня 2020
Позакласне читання: екологічна відповідальність для початківців
У 2020-му ми вперше провели DataArt Eco Weeks для колег і читачів наших статей, блогів і соцмереж. Разом розбиралися, як знизити збиток від відходів, електронних і не лише, чи можна навчити екологічної відповідальності дітей, не читаючи їм нотації, які прості принципи допоможуть менше впливати на навколишнє середовище.

Перед Новим роком зібрали наші матеріали для всіх, хто майже наважився обзавестися корисними звичками. Як бонус пропонуємо майстер-клас зі створення новорічного вінка в концепції Reuse — зі старого шарфа. Читаємо разом з вами та починаємо підготовку до DataArt Eco Weeks 2021.

ТЕСТ: БЛИЗЬКО НУЛЯ ВІДХОДІВ — ЧИ БЛИЗЬКІ ВАМ ПРИНЦИПИ ZERO WASTE?

Для початку давайте визначимо, чи можете ви самі смітити менше, за допомогою невеликого тесту від Zero Waste Lviv. Результат допоможе намітити наступний крок до більш усвідомленого поводження з побутовими відходами. Можливо, він виявиться зовсім коротким.

ІСТОРІЇ НАШИХ КОЛЕГ

Для натхнення підійдуть кілька історій наших колег із різних країн про щоденні прості дії, якими вони знижують негативний вплив на навколишнє середовище. Вимкнути світло, виходячи з кімнати, захопити в магазин сумку-шопер, звернути увагу на упаковку товару або не викидати куртку, яка розійшлася по шву, — вже чимало. Так, при цьому зовсім необов'язково сваритися з усіма, хто поки менше замислюється про природу.

ДОПОМОЖИ ПЛАНЕТІ ЗА 15 ДНІВ!
ЕКОЧЕЛЕНДЖ + ЧЕКЛІСТ

Багато хто любить вносити корективи у звичний розпорядок саме з початком нового року. Пропонуємо як слід відпочити, а після свят приєднатися до екочеленджу DataArt, для якого ми склали спеціальний чекліст. Вибирайте 15 днів і проходьте челендж у своєму темпі — перевірте силу волі, а заодно розберіться, які з запропонованих ініціатив даються вам порівняно легко.

3RS: REDUCE. REUSE. RECYCLE

Reduce. Reuse. Recycle — принципи Zero Waste, про які багато з нас дізналися під час DataArt Eco Weeks. Як втілювати ці принципи на практиці, нам розповіла Ірина Миронова, співзасновниця і глава Zero Waste Lviv. Ділимося записом вебінару, де Ірина, до речі, ще й пояснює, як вирощувати зелень на підвіконні.

ДІТИ ТА ЕКОВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ: 10 ПРОСТИХ ПОРАД

Зміна ставлення до споживання та екологічна освіта дітей може виявитися найнадійнішою інвестицією у стале майбутнє нашої планети. З чого почати батькам, які задумалися про екологічну відповідальність і хотіли б навчити дітей піклуватися про навколишнє середовище? Ось 10 простих порад від Дар'ї Чекальської, екоінженера та екоблогера зі Скандинавії.

ЯК ЗНИЗИТИ ШКОДУ ВІД ЕЛЕКТРОННИХ ВІДХОДІВ

Щорічно людство генерує близько 50 мільйонів тонн електробрухту. Це близько 5 % всіх відходів людської діяльності, але частка електроніки в загальному обсязі сміття стає дедалі більше. Адже пристрої стають доступнішими, і міняємо ми їх усе частіше.

Наскільки небезпечними є електронні відходи? Як знизити їхню кількість і що для цього може зробити кожен з нас? Відповіді тут.

RECYCLE YOUR PC: MAKE USE OF THIS OLDIE LAPTOP YOU HAVE!

Міхал Урбанович, системний адміністратор DataArt із Вроцлава, радить не поспішати з заміною ноутбука. Заклик він підкріплює десятьма ідеями, які дозволять продовжити термін служби або дати друге життя застарілому пристрою. Наприклад, робочий комп'ютер може стати вам у пригоді як суперпотужний роутер чи домашній кінотеатр.

ЕКОЧИТАННЯ АНГЛІЙСЬКОЮ: 5 ВАЖЛИВИХ КНИГ

Тим, хто хоче глибше зануритися у вивчення екотрендів, а заодно прокачати навички читання англійською та розширити словниковий запас, пропонуємо ознайомитися з найвідомішими книгами про поводження з побутовими відходами. Склали список разом з екоінженером Дар’єю Чекальською.

ЧИСТИЙ КОД: ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ

А як щодо чистоти того середовища, в якому ми існуємо в рамках професії? Віктор Свірський, Senior Python-розробник і тімлід DataArt із Києва, написав статтю про чистий код, порівнявши помилки програмістів із зайвими викидами вуглецю в атмосферу. Читайте в нашому блозі на Habr.

REUSE: НОВОРІЧНИЙ ВІНОК

Наочний приклад екопринципу Reuse — дати друге життя старому шарфу (чи светру), перетворивши його на святковий вінок. Приєднуйтесь до воркшопу майстрині декору Маргарити Воронежцевої, можна разом з дітьми — вони впораються.

Вам знадобляться:

  • довгий шарф або светр;
  • основа з щільного картону — зовнішній діаметр 28 см, внутрішній 18 см;
  • клей-пістолет і 3–4 клейові стержні;
  • ножиці;
  • 3–4 пучки живих або штучних гілок ялинки;
  • ялинкові кульки двох кольорів і двох різних розмірів;
  • 1 метр атласної стрічки шириною 2 см під колір шарфа;
  • 2 метри атласної стрічки під колір кульок;
  • світлодіодна гірлянда на батарейках;
  • шишки, горіхи у шкаралупі, дерев'яні зірки або сніжинки, штучні ягоди, великі намистини — будь-які елементи декору, які знайдуться вдома.

Сподіваємося, наші матеріали та рекомендації стануть вам у пригоді. Та до зустрічі на Eco Weeks 2021!