Десять способів навчити дитину екологічної відповідальності

15 травня
Дар'я Чекальська, екоінженер зі Скандинавії
Десять способів навчити дитину екологічної відповідальності
Дар'я Чекальська — екоінженер зі Скандинавії, екоблогер @daria_check, ведуча подкасту про мінливий клімат, співорганізатор першої онлайн-спільноти Zero Waste & Sustainability School.

Спеціально для DataArt Eco Weeks Дар'я розповіла, як говорити про охорону навколишнього середовища з дітьми.

Навіть дорослим нелегко пояснити, чому важливо сприяти охороні навколишнього середовища. Але з дітьми все інакше. Їм важче взяти на себе довгострокові зобов'язання, зробити усвідомлений вибір і не сприймати його як обмеження. Однак виховання покоління з еко-мисленням може стати однією з найкращих інвестицій у наше екологічно стійке майбутнє. І саме батьки мають можливість це зробити.

Отже, з чого ж починати батькам, якщо вони самі вирішили стати більш екологічно відповідальними та хочуть навчити своїх дітей піклуватися про навколишнє середовище? Звісно, в різних сім'ях підходи відрізнятимуться в залежності від віку, інтересів і характеру дитини. Ці десять порад вам допоможуть.

1. Будьте послідовними і в першу чергу навчіться самі.

Не вимагайте від своєї дитини того, що не робите самі. Це, наприклад, стосується покупки продуктів або одягу, які вам насправді не потрібні, але які приємно мати. Наприклад, не пройдуть такі варіанти, як “я не куплю тобі чіпси, тому що упаковка не підлягає переробці, але собі куплю цю плитку темного шоколаду, тому що давно нічим таким себе не балував” або “я не куплю тобі цю іграшку, в тебе їх і так повно. Я тільки купив собі новий телефон, у нас грошей в обріз”. Якщо ви вирішили стати більш екологічно відповідальної сім'єю, залишайтеся вірними своєму рішенню. Покажіть вашій дитині, що ви разом ідете до цього і що ви також змінюєте свої звички. Будьте прикладом! Тільки дисципліна, серйозні наміри батьків і дії принесуть довгострокові результати.

2. Не фокусуйтесь на матеріальних речах, зосередьтесь на емоціях і враженнях.

Не будуйте систему винагороди, засновану на покупці іграшок, одягу, гаджетів. Замість цього віддайте перевагу часу, проведеному разом із сім'єю. Подаруйте квитки в кіно, на концерт, у театр, подорож, проведіть день у парку розваг, влаштуйте пікнік, катайтесь на ковзанах — зробіть усе, що створить хороші спогади та стане особливою подією. Цілком виключити нові іграшки неможливо, але можна обмежити малюка декількома іграшками високої якості, які прослужать довго.

Стосовно матеріальних речей, краще слідувати філософії нульових відходів, де перше, що потрібно зробити, — це відмовитися від чогось або максимально скоротити споживання.

3. Надихніть свою дитину.

Подивіться з нею кілька відповідних віку мультфільмів про природу та екологію. Для маленьких дітей це можуть бути: “Бембі”, “Лісова братва”, “Веселі ніжки”, “Бі Муві: Медова змова”, “Лоракс”, “ВОЛЛ-І”. З підлітками, крім мультфільмів, можна дивитись і документальні фільми, наприклад: “Океани”, “Сміття”, “Пластиковий океан”. За бажанням ви можете знайти більше фільмів на цю тему. Фільми не лише розкривають наші кращі якості, а й виховують і допомагають розвинути розуміння важливості екології.

4. Не обмежуйтесь тільки переглядом фільмів, обговорюйте їх після перегляду.

Якщо тема навколишнього середовища не грає центральну роль у сюжеті, акцентуйте увагу на цьому питанні самі та докладно опишіть, чому вважаєте це важливим. Поясніть деякі підняті у фільмі проблеми та спробуйте знайти рішення. Намагайтесь використовувати не лише абстрактні висловлювання на кшталт “ми маємо дбайливо ставитися до природи” або “ми не повинні смітити”, а переводьте їх на особистісний рівень і звичні повсякденні ситуації: “Наступного разу, коли захочемо купити йогурт, давай перевіримо, чи придатна його упаковка для вторинної переробки в нашому місті” або “наступного разу, коли гулятимемо, не забудь взяти з собою пляшку з водою з дому замість того, щоб купувати нову”.

5. Покажіть загальну картину — виходьте за рамки концепції нульових відходів і проблем забруднення.

Пояснюйте, навіщо це потрібно:

 • автомобілі та заводи не лише забруднюють повітря, а й сприяють зміні клімату;
 • хоч утилізація краще за просту відправку речей на смітник, вона не вирішує проблеми;
 • всі люди залежать від природи, від ресурсів, які надає нам Земля;
 • забруднення однієї країни може торкнутись людей з інших частин світу.

Ось деякі ресурси, які допоможуть вам у цьому:

6. Робіть все разом.

Залучіть дитину до домашнього господарства, зробіть із цього цікавий проект, а не рутинну роботу. Наприклад, ви можете попросити дитину допомогти вам із сортуванням відходів. Якщо дитина достатньо доросла, дозвольте їй самостійно провести дослідження та навчити вас, як правильно сортувати сміття. Або навіть зробіть її відповідальною за це. Нехай ваша дитина відчує себе експертом — покажіть їй, наскільки важливою є її роль.

Якщо у вас маленька дитина, організація станції сортування відходів — це можливість зайнятися творчістю. Ви можете прикрасити її разом: зробити етикетки та інструкції для інших членів сім'ї. І, звісно, сортуйте сміття теж разом: пляшки до пляшок, кришки до кришок.

Також чудовою можливістю для екологічної освіти дитини можуть стати такі проекти:

 • посадка дерев;
 • участь у суботниках;
 • садівництво;
 • приготування власного варення, рослинного молока, піци (будь-чого з продуктів місцевого виробництва);
 • відвідування бібліотеки;
 • їзда на велосипеді замість машини;
 • ремонт одягу тощо.

7. Більше проектів “Зроби сам”.

Це також освітні й розважальні можливості. Вивчіть, що ви вже маєте та що скоро піде у смітник, і знайдіть спосіб продовжити використання цих речей, давши їм нове життя. Таким чином, ви генеруватимете менше сміття та уникатимете покупки нових речей. В інтернеті є безліч ідей, ось лише декілька прикладів:

 • музичні підвіски з жерстяних банок;
 • плюшеві іграшки зі старого одягу;
 • органайзер із рулонних або перфорованих (так, є різниця) газет;
 • годівниця для птахів із пластикової пляшки або коробки з-під соку,
 • сумки зі старих простирадл.

Ви обмежені лише своєю фантазією! Разом зі своєю дитиною завдяки ідеям з Pinterest ви можете створити безліч креативних проектів і прикрасити свій будинок без додаткових витрат.

8. Попросіть дитину розібрати особисті речі та позбутись мотлоху.

Разом переберіть іграшки, одяг, приладдя для малювання. Оцініть, що насправді використовується, а чого не торкались уже давно. Потім подумайте, які у вашому регіоні є варіанти, щоб позбутись непотрібних речей, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу, — перепродаж, подарунки друзям, пожертви на благодійність, вторинне використання — та вирішіть, як розподілити наявні речі за цими категоріями.

Цей процес може послужити відмінною можливістю познайомитися з поняттями щедрості, доброти, благородства. Ваша дитина не лише навчиться ділитись, а й зрозуміє, що речі можуть мати більше одного власника та бути цінними для кількох людей.

9. Створіть нові стандарти та зробіть їх звичкою.

Часом немає необхідності все пояснювати, особливо маленьким дітям. Ви можете просто почати робити щось по-новому: брати з собою багаторазові сумки та власні контейнери для продуктів, купувати бамбукові зубні щітки та вживаний одяг, вимикати воду під час чищення зубів, користуватися громадським транспортом замість машини. Дитина може навіть не помітити цих змін. Але з часом ці звички стануть для неї частиною рутини.

10. Будьте розсудливими.

Турбота про навколишнє середовище дуже важлива, але перш за все ви маєте піклуватися про стосунки з вашою дитиною. Іноді краще програти битву та купити те, що не планували, щоб уникнути сварки. Ви ж не хочете стати божевільним батьком, який думає тільки про навколишнє середовище й ні про що більше. У цьому випадку ви можете зіткнутися з упертістю дитини та її бажанням іти вам наперекір. Усвідомте самі та поясніть дитині, що досягти досконалості неможливо, а іноді ми не маємо більш екологічного варіанту. І це нормально. Просто зосередьтесь на тому, чого ви вже досягли, і віддайте належне собі та своїй родині.