Чотири способи заощадити на хмарах

30 листопада 2020
Петро Вайханський, старший віце-президент DataArt
Чотири способи заощадити на хмарах
Чи може бізнес точно знати, що не переплачує за хмарні обчислення? Чи можна оптимізувати витрати та не витрачати гроші на оплату функціональності, що не використовується повною мірою? Петро Вайханський — старший віце-президент і один із лідерів фінансової практики DataArt — розповідає, як отримати від хмарного рішення максимум, не витративши зайвих грошей.

У звіті State of the Cloud за 2019 рік фахівці компанії Flexera зазначали, що 84 % опитаних ними керівників турбують керування хмарними сервісами і витрати на них, а 64 % респондентів навіть назвали оптимізацію у цій сфері головним пріоритетом. Значна частина опитаних вважає, що майже чверть суми витрат на хмарні рішення виявляється витраченою даремно. Багато хто впевнений, що зайві витрати склали майже третину загального обсягу виплат провайдерам. У будь-якому випадку йдеться про неприйнятне співвідношення. На що варто звернути увагу, та які способи дозволять заощадити швидко та без шкоди для бізнесу?

СПОСІБ 1: ОПТИМІЗАЦІЯ НАВАНТАЖЕННЯ

Для керування витратами необхідно як слід розібратись, як провідні хмарні платформи — Microsoft Azure, Google Cloud Platform чи AWS — оцінюють свої послуги.

Наприклад, вам надано неймовірно широкий вибір образів віртуальних машин. Розуміння, які параметри стоять особливо дорого (CPU, пам'ять, сховище), допоможе вам уникнути надмірних витрат на перевантажені ОМ та перенаправити трафік на менш завантажені сервери. Інший параметр, що впливає на ваші витрати, — оцінка вихідної передачі даних у порівнянні зі вхідним трафіком (хоча цей момент більше пов'язаний з архітектурою застосунку, ніж з оптимізацією інфраструктури як такої).

Збереження балансу між ресурсами з надмірним і недостатнім завантаженням може заощадити до 50 % щомісячних витрат. Найефективніше утримувати робоче навантаження на рівні 80 % і вище, це залишає можливість для масштабування та не допускає простою оплачених потужностей.

Не варто нехтувати й можливістю оптимізувати розмір самої інфраструктури, постійно відстежуючи рівень її використання. Миттєва реакція на попередження про недостатнє навантаження допоможе вам витрачати на хмарні обчислення помітно менше.

СПОСІБ 2: ВІДКЛЮЧЕННЯ ЗАЙВИХ РЕСУРСІВ

Ми всі знайомі з ключовим маркетинговим посилом хмарних провайдерів: «Плати тільки за те, що тобі потрібно!». Насправді, ви завжди платите за те, що забули відключити.

Підключити нові хмарні сервіси настільки легко, що люди нерідко схильні зловживати цим — приблизно як діти, які вибирають покупки в кондитерському відділі супермаркету. Але навіть якщо ви забудете про докуплену одного разу ОМ, все одно продовжите платити за кожну секунду її роботи. Такі мертві машини виникали й у моїх проектах, напевно бувало подібне і з вами (а якщо ні, шанси, що це трапиться, ще вище).

Складіть каталог, подивіться, що саме ви маєте, та просто відключіть ресурси, які не використовуєте.

СПОСІБ 3. ПОШУК ЗНИЖОК

Провідні хмарні платформи пропонують різні варіанти знижок, які можуть допомогти значно заощадити.

Інстанси на вимогу відносяться до найвищої цінової категорії, при цьому використовувати їх для всіх ваших потреб абсолютно ні до чого. Для робочих навантажень, які ви можете прогнозувати на тривалий період часу, чудово підходять зарезервовані інстанси (RI). За їхній рахунок можна заощадити від 30 % до 50 % (а в деяких провайдерів і більше). Дивно, але у всякому разі ще минулого року перевагами Reserved Instances користувалися менш ніж половина клієнтів Azure і AWS.

До того ж у провайдерів у будь-який момент знайдуться значні обсяги непроданих обчислювальних потужностей. Надати їх вони готові зі знижкою від 80 % до 90 % від вартості на вимогу. Тут варто згадати, що багато авіакомпаній іноді дуже дешево віддають нерозпродані квитки безпосередньо перед рейсом, щоб не дозволити літаку полетіти напівпорожнім. Ця опція має назви: Spot Instances у AWS, Low-Priority VMs у Microsoft і Preemptible VMs у GCP.

Залишається застерегти, що ви можете так само легко втратити ці ресурси, коли вони будуть потрібні хмарному провайдеру — той обмежиться лише формальним попередженням. Однак відмовостійка архітектура дозволить вам перейти до інших інстансів, уникнувши простою в роботі застосунків.

СПОСІБ 4: ВИВЧЕННЯ ШАБЛОНІВ ВИКОРИСТАННЯ ІНФРАСТРУКТУРИ

Якщо локальна інфраструктура вимагає забезпечення ресурсами для пікових навантажень, через що здебільшого вам доведеться працювати далеко не на повну потужність, у хмарі ви можете масштабувати ресурси в залежності від реального попиту. Створюючи теплові карти і дашборди, ви поступово зможете розібратись, як насправді використовуєте свою хмарну інфраструктуру.

Наприклад, якщо у вас є середовища розробки і тестування, які простоюють у вихідні, ви можете спокійно відключити їх у ніч з п'ятниці на суботу та запустити до того як ваші команди приступлять до роботи в понеділок уранці. На ринку представлено безліч інструментів, які допоможуть у моніторингу й автоматизованому налаштуванні ресурсів, зокрема у кількох провайдерів.

ЧИ МОЖНА МЕНШЕ ВИТРАЧАТИ НА ХМАРНІ ОБЧИСЛЕННЯ?

Коротка відповідь — так. Спрямовуйте трафік на недостатньо завантажені сервери, вимкніть резервні ресурси, масштабуйте інфраструктуру в автоматичному режимі — це дозволить суттєво заощадити.

Якщо ви вже використовуєте хмарні рішення, час перевірити, чи можна робити це більш ефективно. Якщо лише плануєте міграцію у хмару, не втрачайте можливості врахувати свої реальні потреби під час налаштування інфраструктури. Головний секрет економії полягає у гнучкості. Адже хмару саме для цього і придумали.