Читаємо кіберпанк англійською: Вільям Гібсон, Ніл Стівенсон та інші

3 квітня
Читаємо кіберпанк англійською: Вільям Гібсон, Ніл Стівенсон та інші
Два головних правила для тих, хто тільки починає читати англійською: дайте спокій словнику та вибирайте ті книги, з сюжетом яких ви вже знайомі. Незнайомі слова та назви часто зустрічаються нам і при читанні рідною мовою, особливо якщо це фантастичні жанри. Зазвичай ми просто продовжуємо читати, а значення слова розуміємо з контексту або сам автор розкриває його трохи далі. З англійською можна діяти так само. Навіть якщо спочатку вам буде здаватися, що ви розумієте приблизно половину, поступово мозок адаптується, і всі складнощі перекладу залишаться позаду. А книги, сюжет яких ви вже знаєте, читати буде ще легше. Незнайомі слова точно не дозволять вам заплутатись у тому, що відбувається.

Ми вирішили, що IT-фахівцям має підійти добірка кіберпанку. Сподіваємося, тут знайдуть щось для себе і ті, хто тільки починає читати англійською, і ті, хто давно до цього звик. Читайте безкоштовно за посиланнями у тексті чи у своїх улюблених читалках. Проводьте карантин цікаво і з користю, покращуючи свою англійську!

ВІЛЬЯМ ҐІБСОН — ТРИЛОГІЯ КІБЕРПРОСТІР (1984­–1988)

Вільям Ґібсон першим у літературі описав віртуальну реальність і став автором поняття «кіберпростір». Хоч сам автор і не в захваті, коли його книги називають кіберпанком, а його самого — винахідником кіберпанківського руху, не включити його до нашої добірки ми, звісно, не могли.

Він починав з невеликих оповідань, два з яких — «Джонні-мнемонік» і «Готель "Нова Роза"» — було екранізовано. Перший роман «Нейромант» читали вже мільйони шанувальників. Його ж було відзначено преміями Філіпа К. Діка, Г'юго та Неб'юла. До речі, останню премію отримали всі три романи трилогії. Описані в ній події відбуваються після Третьої світової війни із застосуванням кібернетичних атак. Романи розкрили поняття ШІ, кіберпростору, віртуальної реальності, генної інженерії задовго до того, як вони увійшли в масову культуру.

Читати:

НІЛ СТІВЕНСОН — ЛАВИНА (1992)

Роман, який свого часу підсумував основні досягнення і художні відкриття кіберпанку та швидко завоював популярність у шанувальників жанру, описує недалеке майбутнє. Країнами керують корпорації, бізнесом — мафія, а весь світ об'єднує Метавсесвіт — тривимірна віртуальна реальність. Метавсесвіт надихнув безліч авторів на створення інших віртуальних світів. Термін «аватар» став популярним у всьому світі завдяки «Лавині», а аватар колишнього віце-президента Microsoft Джея Алларда в XBox звуть Hiro Protagonist на честь головного героя роману. Наразі над екранізацією книги працює Paramount Pictures.

Читати:

ДЖЕФФ НУН — ТРИЛОГІЯ ВІРТ (1993–1997)

Широко відомий серед прихильників кіберпанку Джефф Нун створив Вірт — світ тріп-снів, куди можна потрапити за допомогою наркотиків-пір'я. Манчестерці — люди, тіньові люди, віртуальні люди, робо-собаки та інші — збігають до вірту від похмурої реальності навколишнього світу, як тільки їм вдасться роздобути пір'я. Якщо не пощастить, у вірті можна загубитися, якщо пощастить — потрапити звідти до мета-вірту. А ще іноді звідти з'являються дивні істоти, що намагаються поглинути реальність.

Читати:

РІЧАРД К. МОРГАН — ТРИЛОГІЯ ВИДОЗМІНЕНИЙ ВУГЛЕЦЬ (2002–2005)

Перший роман Річарда Моргана, який став бестселером і отримав премію Філіпа К. Діка, розповідає про майбутнє, де люди подорожують між зірками, переміщаючи свідомості між різними тілами — оболонками. Свідомість будь-якої людини можна оцифрувати та завантажити в інше тіло. Багаті люди змінюють тіла постійно, а всі інші можуть собі це дозволити лише наприкінці життя. Як з'ясувалося, далеко не всі готові жити нескінченно, якщо щоразу доводиться проходити через усі стадії старіння. Свідомості жертв вбивств переносять у нові тіла для надання свідчень. Але католики взагалі не змінюють оболонки, бо душа після смерті відправляється до раю. Це й робить їх відмінною мішенню для вбивства. У 2018 роман отримав однойменну телеадаптацію від Netflix.

Читати:

БРЮС СТЕРЛІНГ — СХІЗМАТРИЦЯ (1985)

«Схізматриця» вважається одним із найважливіших романів у жанрі кіберпанк. Схізматриця — світ недалекого майбутнього, де більшість людей живуть за межами Землі, на астероїдах і в орбітальних містах. Люди, які залишилися на Землі, відмовилися від використання сучасних технологій, і контакти з ними суворо заборонені. Прогресивні угруповання — шейпери та механісти — намагаються вдосконалити свої тіла. Перші за допомогою генної інженерії, другі — перетворюючи себе на кіборгів. Шейпери та механісти конфліктують один з одним та іноді ведуть війни. Співіснують і ворогують з ними презерваціоністи, дзен-серотоністи, постгуманісти та представники інших ідеологій. А мир у Сонячній системі можуть встановити лише Інвестори — прибульці-рептилії.

Читати:

РУДІ РЮКЕР — ТЕТРАЛОГІЯ WARE (1982–2000)

У тетралогії Ware розкрито всі основні теми кіберпанку: віртуальну реальність, ШІ, що породив цілу нову расу розумних істот, неолуддізм, що позбавив людство комп'ютерів, та інформаційні технології на основі біологічних компонентів. Люди та роботи, здатні до самовідтворення, воюють один з одним, або разом — проти прибульців. Дві перші книги тетралогії нагороджено премією Філіпа К. Діка.

 Читати:

ТЕД ВІЛЬЯМС — ТЕТРАЛОГІЯ ІНОЗЕМ’Я (1996–2001)

Історія розгортається на Землі наприкінці XXI століття. Технології стрімко розвиваються, віртуальні світи повністю інтегровані у повсякденне життя. Вчене Братство Ґрааля створює віртуальний всесвіт, одне з найбільш неймовірних досягнень людства — Інозем’я, де будь-яка фантазія може стати реальністю. В Інозем’ї загадково пропадають геймери, і на їх пошуки вирушає невелика група сміливців.

Читати:

ЕРНЕСТ КЛАЙН — ПЕРШОМУ ГРАВЦЕВІ ПРИГОТУВАТИСЯ (2011)

Дуже близьке майбутнє, 2045 рік. Світова економіка зруйнована, люди живуть у руїнах. Розвиваються тільки інтернет і віртуальна реальність. ОАЗІС — онлайн-гра, творець якої заповідав багатомільярдні статки тому, хто знайде в лабіринтах ОАЗІСУ все ключі. З оголошення заповіту минуло вже кілька років, але мисливці все ніяк не можуть знайти навіть першу підказку. І тут до полювання приєднується Персіваль.

У 2018 році роман отримав екранізацію, яку ви напевно бачили в кіно. Але це не означає, що читати книгу англійською не варто. Навпаки, це як раз той випадок, коли вас будуть менше відволікати незнайомі слова. А значить, читати буде легше.

Читати: