Читаємо антиутопії англійською: Джордж Орвелл, Рей Бредбері та інші

8 травня
Читаємо антиутопії англійською: Джордж Орвелл, Рей Бредбері та інші

Ми продовжуємо проводити час із користю, удосконалюючи англійську. Запрошуємо всіх, хто вже почитав кіберпанк англійською, перейти до антиутопій. У добірці — загальновизнані класики, яких ми рекомендуємо перечитати мовою оригіналу, та кілька сучасних авторів. Сподіваємося, кожен знайде щось цікаве для себе. Читайте за посиланнями під описами або у своїх улюблених читалках.

ДЖОРДЖ ОРВЕЛЛ — 1984 (1949)

Одна з найвідоміших антиутопій розповідає про тоталітарну систему, яка прийшла на зміну капіталізму та повністю заперечує свободу й автономію особистості. Вся влада — в руках однієї партії, життя людей повністю контролюються, а всі незгодні піддаються жорстокому насильству. Монополія на засоби зв'язку, єдино вірна ідеологія, злидні та страх.

Цікаво, що сиквели роману під однаковою назвою “1985” випустили відразу два автори — Ентоні Берджес, про якого ще буде нижче, та угорський письменник Дьордь Далош.

Читати:

РЕЙ БРЕДБЕРІ — 451 ГРАДУС ЗА ФАРЕНГЕЙТОМ (1953)

Ще один постійний учасник різноманітних рейтингів антиутопій та наукової фантастики — роман, який ви, швидше за все, вже читали. Що, втім, не повинно перешкодити перечитати його англійською. 451 градус за Фаренгейтом — температура, при якій горить папір. У близькому майбутньому всі книги знаходяться під забороною, а пожежні займаються тим, що шукають книги та спалюють їх разом з будинками, де вони зберігалися. Невелика підпільна група маргіналів заучує тексти книг напам'ять, щоб зберегти їх. До них приєднується Ґай Монтеґ — один з пожежників, розчарований в ідеалах цього суспільства.

Читати:

ОЛДОС ГАКСЛІ — ЯКИЙ ЧУДЕСНИЙ СВІТ НОВИЙ (1932)

Головні цінності XXVI століття у футуристичній Світовій державі — безтурботність, розпуста і споживання, зведене у культ. Значна частина робіт виконується машинами. Людей вирощують у бутлях в інкубаторіях і поділяють на п'ять каст, нижчі з яких спеціально отупляють. Інституту шлюбу не існує, люди ведуть безладне сексуальне життя та дивляться порно в кінотеатрах. Любов, релігія, мистецтво та вільнодумство ліквідовано. А психологічні проблеми вирішуються за допомогою соми — наркотику, який вбиває у 60 років.

Цікавий факт: у 1958 році вийшло нехудожнє продовження роману — “Повернення в чудесний світ новий”. Гакслі вирішив подивитися, чи стала більш актуальною концепція “чудесного світу” за 26 років, і прийшов до висновку, що ми рухаємося до її реалізації набагато швидше, ніж він припускав.

Читати:

ФІЛІП К. ДІК — ЛЮДИНА У ВИСОКОМУ ЗАМКУ (1962)

Філіп К. Дік поділився своєю версією альтернативної історії, в якій Другу світову війну виграли Німеччина та її союзники. США окуповані німцями та японцями, триває знищення “неповноцінних” народів, що спустошило Африку. При цьому космічні кораблі літають на Місяць, Марс і Венеру, а розвиток телебачення тільки починається.

Для тих, кому ліньки читати (хоча ми дуже сподіваємося, що вас це не стосується), у 2015–2019 Amazon випустив 4 сезони однойменного серіалу.

Читати:

ГЕРБЕРТ ВЕЛС — МАШИНА ЧАСУ (1895)

Одна з перших книг про подорож у часі за допомогою техніки розповідає про світ майбутнього (802 701 рік), де технічний прогрес і соціальне розшарування призвели до деградації людства. На землі тепер живуть два види гуманоїдів. Елої — слабкі й непристосовані до праці нащадки колишньої еліти суспільства, живуть на поверхні та бояться темряви. Морлоки — нащадки робітників — окупували Підземний світ і піднімаються нагору, щоб викрадати елоїв, яких поїдають. Обидва види майже повністю втратили розум і перетворилися на напівтварин. Зробивши ще одну зупинку через кілька мільйонів років мандрівник бачить, що людей на землі не залишилося взагалі, а сама планета повільно вмирає.

Читати:

ЕНТОНІ БЕРДЖЕС — МЕХАНІЧНИЙ АПЕЛЬСИН (1962)

Дуже багато хто читав цей культовий роман і бачив не менш прославлену однойменну екранізацію Стенлі Кубрика. Незважаючи на те, що в багатьох країнах останню заборонили через надто реалістичні сцени насильства та вбивств. Насправді кіноадаптацію роману під назвою “Вініл” першим представив Енді Воргол.

Британський підліток Алекс і його банда грабують, ґвалтують і б'ють мирних громадян. Після скоєння жорстокого і невмотивованого вбивства він потрапляє до в'язниці. А два роки по тому стає піддослідним в експерименті з придушення агресії у злочинців, схильних до насильства. Вийшовши з в'язниці, він послідовно зустрічає тих, хто раніше ставав його жертвами.

На відміну від більшості романів-антиутопій “Механічний апельсин” не можна віднести до наукової фантастики, проте він розкриває традиційні для неї теми. Перш за все, деградацію громадських інститутів і зіткнення людини з репресивною державною машиною.

Читати:

КУРТ ВОННЕГУТ — КОЛИСКА ДЛЯ КІШКИ (1963)

Один з найпопулярніших романів Воннегута, який приніс йому світову популярність. “Лід-дев'ять” — найнебезпечніший винахід доктора Фелікса Гоніккера, один його крихітний кристал здатний змінити структуру всієї води на планеті та призвести до загибелі життя на всій Землі. Проблеми екології та відповідальності вчених за свої наукові проекти — важливі для творчості письменника теми — тут розкриті найбільш повно.

Читати:

СЮЗАННА КОЛІНЗ — ГОЛОДНІ ІГРИ (2008–2020)

“Голодні ігри” — одна з найвідоміших антиутопій XXI століття — три бестселери та чотири успішні екранізації. На яких, втім, історія не закінчується. Вже 19 травня вийде приквел трилогії — “Балада про співочих птахів і змій”.

На території постапокаліптичної Північної Америки з'явилася тоталітарна держава Панем. Люди діляться на багатих жителів столиці під назвою Капітолій і бідних, голодуючих і пригноблених жителів дистриктів. Останні щорічно беруть участь у розважальному турнірі — Голодних іграх. Для цього з кожного дистрикту жеребкуванням обирають двох молодих людей, які мають боротися за виживання під час грандіозного реаліті-шоу.

Читати:

КРІСТІНА ДАЛЧЕР — ГОЛОС (2018)

Одна з яскравих сучасних феміністських антиутопій, хоча й менш відома, ніж знаменита “Оповідь служниці”. Для кожної американки встановлено ліміт — на день вона може вимовити не більше 100 слів. Всі жінки носять браслет-лічильник, який б'є їх струмом, якщо ліміт перевищено. Жінки не мають права працювати, а дівчатка — вчитися читати та писати. Їхні задачі — беззаперечно підкорятися чоловікам та зберігати домашнє вогнище. Головна героїня, у минулому велика вчена, змушена залишити свою наукову кар'єру й важливі експерименти. Однак вона готова боротися з новим тоталітарним патріархатом.

Читати:

НІЛ ШУСТЕРМАН — ЖНЕЦЬ (2016)

Ніяких хвороб і голоду, злиднів і війн. Люди не старіють і легко відновлюються після важких травм, раніше несумісних із життям, а штучний інтелект розумно розподіляє між ними необхідні ресурси. Але людина все одно залишається смертною — чисельність населення контролює особлива каста женців, що виконує розпорядження кібернетичного розуму. Автор розповідає історію двох молодих людей, обраних у підмайстри женців і покликаних оволодіти мистецтвом “вилучення життя”. Шустерман малює яскравий приклад антиутопічного суспільства, керованого незрозумілим для самих людей алгоритмом.

Читати: