Читаємо англійською: класичні та сучасні романи у жанрі high fantasy

7 серпня 2020
Читаємо англійською: класичні та сучасні романи у жанрі high fantasy
Високе чи епічне фентезі — жанр, у якому герої діють на тлі глобальних подій, що часто цілком змінюють вигаданий автором світ. Ще одна умова відповідності жанру — у тому, щоб дія розгорталась на вигаданих континентах, які ніяк не стосуються звичної нам планети Земля. Еталонним зразком високого фентезі зазвичай називають “Володаря перснів” Толкіна, а в нашій добірці ви знайдете як класику, так і порівняно нові твори цього жанру. Впевнені, що читання цих романів мовою оригіналу збагатить мову навіть справжніх знавців англійської.

George R. R. Martin — A Song of Ice and Fire (1996–…)

Серія фентезі романів, першим з яких став “A Game of Thrones”. Цю назву знають абсолютно всі, навіть якщо не читали й не дивились (хоча, зізнаємось чесно, таких дуже небагато). Наразі серія налічує 5 книг, які й лягли в основу серіалу, робота над двома ще триває: це “The Winds of Winter” та “A Dream of Spring”. Вихід нових книг заплановано на 2021 та (орієнтовно) 2023 роки. Крім того, Джордж Мартін написав кілька повістей-приквелів і виступив співавтором путівника Світом льоду та полум'я та декількох графічних романів.

У 2011 році, коли вийшли п'ята книга серії та перший сезон серіалу, літературні критики стали називати Мартіна американським Толкіном, а журнал Time включив його до рейтингу найвпливовіших людей світу. Три перші романи стали кращими в жанрі фентезі за версією премії Локус, четвертий і п'ятий посіли перші місця у списку бестселерів The New York Times, а один з приквелів, “Blood of the Dragon”, отримав Премію Г'юго.

Незважаючи на закінчення серіалу минулого року, суперечки, що краще — книги чи серіал — досі не змовкають. Якщо ви ще не порівнювали особисто, радимо обов'язково це зробити та, звісно, англійською.

Terry Pratchett — Discworld (1983–2015)

“Дискосвіт” — серія з 41 гумористичного фентезі, завдяки якій Террі Пратчетт став одним з найпопулярніших авторів Великобританії. У кількох перших книгах автор пародіює загальні теми жанру, а в більш пізніх творах розглядає проблеми реального світу, наприклад, радіоактивних відходів.

Події розгортаються у вигаданому сюрреалістичному світі, де магія реальна, а фізика працює за іншими законами. Плоский світ стоїть на спинах чотирьох слонів, що розташувались на спині черепахи Великий А'Туін, яка ширяє в космосі. Тут живуть люди, ельфи, вампіри, перевертні, тролі, гноми, зомбі та інші казкові істоти. Вони борються один з одним за рівні права та періодично конфліктують. Безліч міфів нашого світу в Дискосвіті є абсолютно реальними.

Ursula K. Le Guin — Earthsea (1968–2018)

Американська письменниця і поетеса Урсула Ле Гуїн — володарка десятків міжнародних нагород і член Залу слави наукової фантастики та фентезі. Її книжковий цикл “Земномор'я” складається з п'яти романів і кількох оповідань, частина з яких вийшла у збірці “Tales from Earthsea”. Серія починається з першого роману автора “A Wizard of Earthsea”, нагородженого премією Boston Globe — Hornbook Award.

Земномор'я — архіпелаг з безлічі островів, де живуть люди, маги, дракони та багато інших. Тут діє магія Справжньої мови — кожен предмет має справжнє ім'я мовою драконів. Знаючи це ім'я, маги, які пройшли навчання у спеціальній школі на острові Рок, можуть керувати предметами. Цикл романів розповідає про життя Геда — найвеличнішого з верховних магів і героїв Земномор'я — та описує його шлях від сина сільського коваля до могутнього чарівника.

Laura Hickman, Tracy Hickman, Margaret Weis — Dragonlace (1984–2010)

Лора і Трейсі Хікмен вигадали один з найпопулярніших фантастичних світів, поки везли резюме до TSR — компанії, яка створила “Підземелля і дракони” та безліч інших настільних ігор. В офісі вони познайомилися з майбутнім співавтором Маргарет Вейс, а під час спільної партії в “Підземелля і дракони” надихнулись на створення циклу романів, настолок та ігрових модулів. Перший роман “Dragons of Autumn Twilight” започаткував основну трилогію циклу — “The Chronicles Trilogy”.

Цикл романів примітний тим, що різні книги писали різні автори. Основні автори створили центральні книги, а безліч інших письменників представили свої романи й оповідання, пов'язані зі світом Dragonlace. Загалом цикл налічує понад 190 книг.

Основні події відбуваються у світі Крін, населеному богами, героями, драконами, жрецями, ельфами, гномами, кендерами, лицарями, ящеролюдьми, чарівниками, єдинорогами, карликами-механіками та іншими дивовижними істотами. Вони мандрують у пошуках знань, воюють, рятуються від нашесть безжальних драконидів і роблять усе інше, що належить робити персонажам фентезі.

John R. R. Tolkien — The Silmarillion (1977)

“Володаря перснів” і “Гобіта” ви, як і всі, напевно читали (або принаймні дивились). Але якщо хочете дізнатися більше і познайомитися з історією Арди (Землі) з моменту її створення, зверніть увагу на збірник міфів і легенд Середзем'я, виданих посмертно сином Джона Толкіна, Крістофером. “Сильмариліон” — перекладення тритомної праці “Переклади з ельфійської” Більбо Беґінза — розповідає про події, що передували історіям з “Володаря перснів”, від створення світу до кінця Третьої епохи.

Terry Goodkind — The Sword of Truth (1994–2015)

Перше Правило Чарівника: люди дурні. Вони повірять у що завгодно, якщо хочуть, щоб це виявилося правдою, або бояться, що це виявиться правдою. Загалом чарівники, одним з яких виявився нічого не підозрюючій Річард Сайфер, мають 13 правил. На початку першого роману головний герой дізнається, що він є спадкоємцем будинку Ралів, істинним правителем Імперії Д'Хара та Шукачем істини. Разом зі своїм дідом — чарівником Першого рангу Зеддом — і Матір'ю сповідницею він долає випробування, звільняє Серединні землі від жорстокого тирана Дарка Рала та стає великим бойовим чарівником.

21 роман із серії “Меч істини” було видано сумарним тиражем понад 25 мільйонів екземплярів і перекладено двадцятьма мовами. У 2008–2010 роках компанія ABC Studios зняла два сезони серіалу “Легенда про шукача” за мотивами циклу.

Nora K. Jemisin — Broken Earth (2015–2017)

Трилогія “Зруйнована земля” принесла американській письменниці та блогерці Норі Джемісін одразу п'ять престижних нагород. Кожен із трьох романів отримав премію Г'юго, причому третій — “The Stone Sky” — зібрав одразу три ключові для жанру фантастики премії: Г'юго, Неб'юла та Локус.

П'ятий сезон (так називається перша книга трилогії) — це сезон катастрофічної зміни клімату, який раз на кілька століть відбувається на планеті з єдиним суперконтинентом під назвою Тиша. Найгірший П'ятий сезон за всю історію може ось-ось настати через розкол континенту навпіл могутнім орогеном, здатним викликати землетруси. Далі романи розповідають історії трьох орогенів напередодні П'ятого сезону та під час нього: Іссун, яка втратила сина й доньку та прагне помсти, Дамайю, зраджену батьками, та майбутню зірку серед орогенів Сієніт, а пізніше також про дочку Іссун на ім'я Насун.

Brandon Sanderson — Mistborn (2006–2008)

Фентезі-трилогія “Народжений туманом”, де не добро перемагає зло, а навпаки, стала найвідомішим циклом американського письменника, лауреата премії Г'юго. Вседержитель врятував світ Скадріал з червоним небом, що знаходився на межі загибелі, завоював його та заснував Останню імперію, де править залізною рукою вже майже тисячу років. Він безсмертний, невразливий і безстрашний. Але навіть він має слабкості й ворогів. Скільки ще триватиме його правління та чи зможе хтось скинути безжального імператора?

Rebecca F. Kuang — The Poppy War (2018)

Ребекка Куанг написала “Опіумні війни” під час вивчення історії Китаю в університеті, надихнувшись дослідженнями китайської військової стратегії та колективних травм. За словами автора, вона вирішила написати фантастичну інтерпретацію XX століття в Китаї, тому що історії такого роду не знайшла на книжкових полицях.

В основі роману лежать події Другої китайсько-японської війни. У центрі сюжету — бідна сирота Рін, яка шокує екзаменаторів своїми навичками та вступає до Сінегарду, найпрестижнішої військової академії імперії Нікара. Події життя Рін розвиваються паралельно життєвій траєкторії Мао Цзедуна. Коли між Імперією Нікара та сусідньою Федерацією Муген виникає конфлікт, Рін іде на передову. Щоб врятувати свою країну, їй доведеться укласти угоду з богами та вивільнити свої шаманські сили, але при цьому втратити людяність.

Patrick Rothfuss — The Kingkiller Chronicle (2007–…)

Дебютний роман американського письменника Патріка Ротфусса “The Name of the Wind” дав початок трилогії “Хроніка вбивці короля”, майже відразу після виходу отримав визнання читачів і приніс автору популярність. Уже вийшли два романи трилогії та кілька невеликих оповідань. Третього роману, над яким працює автор, шанувальники й редакція вже зачекались.

Кожна з книг описує один день, коли герой і музикант Квоут розповідає Хроністу частину історії свого життя. Наприклад, про те, як в 11 років він подорожував з трупою бродячих артистів, як три роки виживав на вулиці, а потім вивчав магію в університеті. З інтерлюдій читачі дізнаються, що в теперішньому часі у світі теж далеко не все добре.