Питання та відповіді

Резюме

​— Що мені варто написати в резюме, щоб на нього звернули увагу?

​— Важливо описати весь свій професійний досвід — навіть той, що безпосередньо не пов'язаний із вакансією. Якщо ви брали участь у тих чи інших проектах, то слід детально про них розповісти: пояснити, в чому їхня сутність, на яких технологіях вони базувалися, якою була їх тривалість, з кого складалася команда, яку роль відігравали саме ви. Добре, якщо в резюме не лише перераховуються знайомі вам як кандидату технології, але є й зв’язний текст із доданими гіперпосиланнями на виконані розробки.

— Якщо вакансія закрилася, то чи може DataArt запропонувати мені іншу?

— Так, тому, відправляючи своє резюме на конкретну вакансію, варто зазначити, чи можуть вас зацікавити інші проекти та позиції. І, відповідно, розповісти про свій досвід та знання в суміжних областях. Якщо запитувана вами вакансія закрилася, але є вільні місця на напрямках, якими б кандидат міг би чи хотів би займатися у перспективі, то йому обов’язково нададуть відповідь. Крім того, ми запрошуємо людей не в проекти, а в одну з наших компаній, а тому із задоволенням прийматимемо й тих, для кого зараз нема відкритих вакансій. У цьому випадку ви спочатку можете потрапити на «лавку запасних», але позиції у проектах, що вам зможуть підійти, знайдуться досить швидко.

— Чи варто окрім резюме надіслати ще й листа?

— Зайвим це не буде, адже лист дозволить HR-менеджеру вас запам’ятати. В DataArt кожен із них щодня отримує не менш ніж 20 резюме, тому важливо виділити себе у цьому потоці. У супровідному листі варто пояснити, як ви пов’язані з позицією, на яку претендуєте. Можна почати лист такими словами: «Мені здається, що я відповідаю цій посаді, тому що …».

— Чи варто мені писати про себе подробиці, якщо я ще студент?

— Безперечно! Обов’язково слід перерахувати курси, які ви прослухали, конкурси та олімпіади, у яких брали участь.

Aнглійська

— А якщо рівень моєї англійської виявиться не дуже високим?

— У таких випадках HR-менеджер зазвичай рекомендує кандидату «підтягти» мову та повернутися на співбесіду за якийсь час. За умови наполегливих занять мову можна покращити протягом року-півріччя.

— Чи бувають в DataArt вакансії, що не потребують обов’язкового знання розмовної англійської?

— Бувають, але вкрай рідко. У таких випадках ми усе ж таки пропонуємо кандидату пройти співбесіду англійською, щоби визначити його мовний рівень і запропонувати йому підключитися до занять із вивчення англійської усередині DataArt. Рідше ми можемо запрошувати на роботу досвідчених розробників зі слабкою англійською, але на умовах угоди — їхня майбутня кар’єра та сума контракту з DataArt залежатимуть від того, чи зможуть вони піднятися у знанні мови за визначений термін.

Співбесіда

— Що таке технічна співбесіда? Чи доведеться мені вирішувати тестові завдання?

— Технічна співбесіда може бути сполучена з тестом, що складається з декількох питань на знання абстрактної алгоритмізованої мови. Кандидату слід буде переглянути декілька завдань і визначити, що саме відбувається у кожному конкретному випадку. Для вирішення тестового завдання можна користуватися інтернетом, книгами та іншими навчальними матеріалами — так само, як і під час роботи над реальним проектом.
Але ми категорично не рекомендуємо кандидатам використовувати домашні заготовки, уривки кодів, принесених на флешці чи узятих із будь-яких інших сайтів — ці хитрощі завжди помітні під час перевірки. Після виконання завдань кандидат повинен пояснити технічному експертові, чому він розв’язав завдання саме таким чином, і як саме розвивалася його думка.

Робота

— Скільки я буду заробляти?

— DataArt пропонує компенсацію не нижчу від ринкового рівня. Коли ми домовляємося з кандидатом про гроші, то орієнтуємося перш за все на його очікування — просимо сказати, на яку суму компенсації він розраховує. Коли ми оцінюємо адекватність запитів кандидата, дивимося на його вміння, знання, навички та досвід: якою кількістю технологій він володіє, наскільки добре знає англійську, чи є у нього лідерські якості, комунікативні навички, що можуть бути потрібними для спілкування із замовником та колегами, досвід роботи в таких проектах.

— Чи буде зростати мій дохід?

— Якщо ви будете розвиватися й рости, то і розмір вашої компенсації буде зростати. Якщо сума контракту перестане вас влаштовувати, ви завжди зможете підняти питання про її збільшення. Щоправда, усі свої побажання вам варто буде обґрунтувати.

— Який у вас графік роботи?

— У DataArt гнучкий графік роботи. По суті те, як працюватиме колега, є предметом внутрішніх домовленостей всередині кожного проекту. Найголовніше - не пропускати важливі для проекту моменти: дедлайни, час телефонних перемовин із замовником, наради у команді тощо.

— Чи можна працювати в DataArt на півставки?

— Загалом, ні. Щоправда, винятки інколи припустимі для тих, хто повертається з декрету чи серйозної хвороби і не має можливості одразу вийти на повний робочий день. У будь-якому випадку, ця опція - не для новачків.

— Як ви навчаєте співробітників у DataArt? Чи можна самому обирати курси?

— Освітня програма DataArt складається із трьох блоків — технологічного, менеджерського та мовленнєвого — і спрямована на те, щоби співробітники безкоштовно підвищували кваліфікацію чи отримували нову. Переважна частина освітнього контенту DataArt створена всередині нашої мережі й пристосована під практичні потреби. Нині у нашій бібліотеці зосереджені близько 100 власних освітніх курсів, які навчають тому, що згодом використовуватиметься в реальних проектах. Колега може сам обрати курси, які йому будуть цікаві, й прослуховувати їх у вільний час.

— Чи може співробітник навчатися поза межами DataArt?

— Так, для цього слід заручитися згодою керівника одного з напрямків діяльності компанії. Він має підтвердити, що обрані вами курси належать до сфери інтересів DataArt. Якщо все в порядку, то ми компенсуємо вам вартість поїздки та навчання.

— Як в DataArt відбувається навчання англійській?

— Хороша англійська — обов’язкова умова зростання всередині DataArt. У нас усі три напрямки, за якими ми займаємося англійською, зорієнтовані на покращання комунікативних навичок. Перший напрямок — обов’язкова мовна підготовка до конкретного інтерв’ю з конкретним клієнтом. Другий напрямок — мовна підготовка для тих, хто зараз опинився без проекту, третій — звичайні мовні курси, як в університеті. Є й спеціалізовані англійські клуби — наприклад, фінансова англійська, FinеTalk, або English Movies Club, де переглядають і обговорюють кіно без перекладів.

— Наскільки часто трапляються відрядження?

— Частота відряджень залежить від проекту, але примусово ми нікого нікуди не відправляємо. Зазвичай співробітники самі не проти подорожей до різних країн та міст. Загалом відрядження в DataArt бувають двох типів — до клієнтів та до інших центрів розробки нашої мережі. Клієнти у DataArt частіше за все іноземні, тому відрядження зазвичай бувають за кордон, наприклад до США чи Англії. Існують проекти, в яких доводиться подорожувати дуже часто — наприклад до Лондона, до клієнта, на два тижні – кожні два тижні. А є проекти, у яких відрядження трапляються рідко, і співробітники в основному працюють у проекті дистанційно. Іноді працівники спеціально планують відпустку так, щоби після роботи за місцем відрядження залишитися у тому ж саме місці деякий час — так можна заощадити на квитках. Для того, щоб організувати собі таку відпустку, слід домовитися з менеджером свого проекту.

— Чи дозволяє DataArt співробітникам переїздити до інших центрів розробки мережі компаній? Чи допомагають їм у цьому?

— Так, така можливість є, і вона активно використовується. Якщо переїзд здійснюється з ініціативи DataArt — ми беремо на себе усі витрати з релокації. Якщо ж колега сам хоче перебратися до іншого центру розробки, то переїзд здійснюється за його рахунок, але DataArt допомагає йому організаційно. Якщо одна можливість, яка є в DataArt, — це тимчасова робота з іншого міста. Скажімо, можна поїхати восени, в оксамитовий сезон, попрацювати до одеського офісу, звідки відкривається винятковий морський краєвид.

— Як в DataArt влаштовані відпустки?

— Відпустки влаштовуються відповідно до законодавства тої країни, в якій ви будете працювати. Однак проект — це головне, тому ми завжди просимо колег планувати свої відпустки так, щоб це не заважало роботі. Для того, щоб усі одночасно не поїхали відпочивати, складається графік відпусток, а іноді ми просимо не брати більше двох тижнів відпустки поспіль. Хоча, у разі згоди з колегами та керівником проекту, в DataArt можливе усе.

— Що буде, якщо я захворію?

— DataArt оплачує лікарняні відповідно до місцевого законодавства, але загальні принципи скрізь однакові. У разі хвороби працівника, компанія буде виплачувати йому 100% заробітної платні. Колеги можуть 10 днів на рік хворіти без оформлення лікарняного та довідок — це можна використовувати при погіршенні самопочуття, наприклад, якщо голова сильно розболілася або сталося харчове отруєння тощо. Але якщо ви просто заслабли чи побоюєтеся, чи не заразите колег, але цілком спроможні продовжувати працювати, то можете це робити з дому. Звісно, якщо це усіх колег у проекті влаштовує.

— Чи є у вас ДМС для працівників та їх родичів?

— Так, є. В усіх центрах розробки та продажів ми або оформлюємо на співробітників поліс ДМС, або під наглядом доктора, що курує цей напрямок, відправляємо до хороших лікарів і компенсуємо витрати на лікування. Другий варіант використовується у містах, де система ДМС ще погано відпрацьована. Застрахувати родичів можна за свої кошти, але за більш вигідними цінами.

— Як відбуваються корпоративи та інші свята? Чи обов’язково брати у них участь?

— Свята у нас є. Брати у них участь не обов’язково, але бажано. Ми завжди віддячуємо колегам, які беруть активну участь у корпоративах. До того ж на наших святах насправді весело.

— Я студент. Чи досить буде знань, отриманих в університеті, щоб прийти до вас працювати?

— Як правило, ні. Адже, за досвідом, англійську в наших технічних вузах зазвичай викладають кепсько, а без знань англійської ми нечасто запрошуємо навіть на практикантські програми. Стосовно ж технологій, то в нас працює чимало студентів, які сполучають навчання та роботу. В університетах їм дають відмінну теоретичну базу, але ми завжди радимо їм на додачу до лекцій брати участь у практичних проектах, стартапах, конкурсах, хакатонах, олімпіадах з програмування, групових дипломних та курсових роботах — взагалі, усіма способами набувати практичних навичок розробки.

— Раз на тиждень мені треба буде відвідувати військову кафедру, і я ніяк не зможу працювати.

— Такі питання слід вирішувати в індивідуальному порядку всередині кожного проекту та з керівником центру розробки, у якому ви працюєте. Якщо такий графік не заважатиме проекту, то цей час можна відпрацювати в інший день.

— Я можу пройти у вас університетську практику?

— Така можливість нині є тільки у Воронежі та в Києві. Скажімо, у Воронежі в DataArt є угода з Воронезьким державним університетом, і тому в місцевому центрі розробки уже три роки триває Літня практика DataArt, заняття якої у 2016 році відвідали 249 людей. Практика складається з лекцій за різними технологіями та практичних завдань за підсумками цих лекцій. Наприкінці практики ми підписували студентам «щоденник літньої виробничої практики» — формальний документ для вузу.

— Я чув, що у DataArt є безкоштовні технологічні школи. Кого туди беруть і чому саме там навчають?

— Так, ці школи є у Воронежі, Херсоні, Одесі та Люблині. DataArt регулярно проводить безкоштовні освітні курси для студентів за різними технологіями: тестування, Android, iOS, Usability, Ruby, NET тощо. Якщо охочих записатися на лекції більше, аніж вільних місць, то ми проводимо відбір — як правило, за рівнем володіння англійською. Курси ми зазвичай відкриваємо, щоб за мінімальний час підготувати новачка, здатного приступити до роботи в реальному IT-проекті. Зазвичай курс становить близько 12—15 занять, які проходять раз чи два рази на тиждень, частіше за все у центрі розробки DataArt. Після кожного заняття дається практичне завдання, яке учені школи виконують та надсилають поштою, а наші експерти його перевіряють.

— Якщо я закінчу технологічну школу, ви візьмете мене на роботу?

— Гарантії працевлаштування після завершення школи ми дати не можемо, але як правило здібних студентів ми одразу або через певний час запрошуємо на практичні програми DataArt. А якщо ви успішно пройдете практику, то потрапите на джуніорську позицію в один із наших центрів розробки.